Koduõppe suvepäevad 2015


Koduõppe suvepäevad toimusid seekord juba kümnendat korda ja olid huvitavad ja rõõmuküllased nagu ikka. Suur aitäh kõigile osalenutele! :)


Reede õhtuks oli kohal 9 täiskasvanut ja 23 last, laupäeval lisandus veel osalejaid. Lapsed on koduõppe päevadel alati olnud osalejate seas ülekaalus ning aktiivselt omavahel suhteid loonud ning mänginud. Sotsialiseerumise puudujäägist ei saa koduõppe päevadel osalevate laste puhul küll kunagi rääkida. Siiski, nii vabalt kui sel aastal ei ole lapsed end koduõppe päevadel vist varem tundnud. Ürgse tundega talu õuel sai ringi joosta, aidas ja mängumajas mängida. Nii reedel kui laupäeval esinesid lapsed erinevaid pille mängides ja lauldes. Laupäeval kanti ette nukuetendus loomadest, kes jäävad koduõppele ja aida seinale tehti näitus laste maalidest ja joonistustest. Kunsti kõrval küüris aidapõrandat robothari ja postil rippus ise heegeldatud võrkkiik mänguloomale.


Reede õhtul oli meiega Tallinna Ülikooli tudeng Aari Vaino, kes teeb magistritööd koduõppest ja otsib selle jaoks intervjueeritavaid.

Laupäeval alustasime vestlusringe keemiast ning seejärel kodu ja kooli koostööst rääkides, kuid kokkuvõttes räägiti kõige rohkem ilmselt vabaõppest. Sille ettekande konspekt on siin. Vestlusringis leiti, et samad põhimõtted kehtivad ka muudes õppeainetes. Näiteks õppis Sille poeg samamoodi inglise keelt. Õppematerjalide järgi keeldus õppimast, kuid hakkas lugema raamatuid, mida polnud veel eesti keelde tõlgitud ja mõne aja pärast avastas Sille juhuslikult, et poeg tõlgib teistele ilma subtiitriteta filmi. Sille tütar, kes lõpetas 2. klassi, on iseseisvalt youtube`i abil õppinud erinevaid keeli ja laulab hiina keeles. Laupäeval laulis meilegi kaks laulu. Youtube`i abil aitas Sille tütrel ka tikkimist õppida. Kui lastel on võimalus ja oskus kasutada raamatukogu ja internetti ning suhelda erinevate inimestega, on neil võimalik pea kõike õppida.

Üks teine koduõppe päevadel osalenud pere on samuti vabaõppe poole kaldunud ja rääkis, et nende lapsed on viimasel ajal astronoomiasse süvenenud. Sellest algas pikk ja kirglik arutelu teemal, mis kujuga ikkagi on Maa. Leiti, et koolis õpetatakse sageli faktina teooriaid, mis on ammu ümber lükatud ning et oluline on aidata lastel õppida küsimusi esitama ja laiemalt uurima.


Kooli ja kodu koostöö ringis jõuti järeldusele, et kui kumbki pool tunneb, et kontakti ei ole piisavalt, siis võiks ise julgemalt ühendust võtta ja mitte oodata, et teine pool seda teeks. Samuti võiks julgemalt tunda huvi, mida teine pool ootab ja kuidas koostööd ette kujutab.


Rakvere Vanalinna Koolil (http://www.vanalinnakool.ee) on nüüd õigus kuni põhikooli lõpuni õpilasi vastu võtta. Siiani oli kuni 6. klassi lõpuni. Uued koduõppesõbralikud koolid on ka näiteks Gaia kool (http://gaiakool.ee/) Tallinnas ja Leiutajate külakool (http://www.kultuurimois.kultuuritehas.ee/leiutajate-kulakool/) Võrumaal. Koduõppe lapsi on valmis vastu võtma ka Vormsi kool (http://www.vormsi.edu.ee/) ja sageli võib olla edukas kontakt oma kohaliku kooliga. Alati tasub enne koduõppele jäämise avalduse esitamist valitud koolist uurida, milline on nende valmisolek koduõppeks ja luua inimlik kontakt.


Kokkuvõttes laadisid koduõppe päevad taas energia ja inspiratsiooniga. Järgmiseks tuleb ehk sügispäev. Kes soovib seda korraldada, võtke ühendust aadressil ivooglaid(at)gmail.com.Kava oli selline


Aeg: 14.-16. august

Koht: Tuule talu Kädva külas Raplamaal, kus mõni aasta tagasi samuti olime


Alustame reede pärastlõunal orienteeruvalt 15 paiku.

Laupäeval alustame kell 11 vestlusringidega, esimene on tõenäoliselt kooli ja kodu koostööst.

Lõpetame pühapäeval orienteeruvalt 17 paiku.

Mis millises järjekorras toimub, selgub kohapeal. Kavas olevad vestlusringid on praegu kõik plaanis laupäeval, reedel ja pühapäeval on vabad vestlusringid teemadel, mis osalejaid huvitavad.

Reedel kogunemine, tutvumine, vabad vestlusringid, suvitamine.


Laupäeval-pühapäeval


*Sille Poola räägib keemia õpetamisest koduõppel


*Vestlusring kodu ja kooli koostööst ja ootustest üksteisele. Võimalusel palume kõigil osalejatel, kel on laps koduõppel, kutsuda oma koolist kaasa mõni koduõppega seotud õpetaja. Ootame nii õpetajaid, kel on teistele õpetajatele jagada julgustavaid kogemusi koduõppega kui ka neid, kel ees esimene kooostöö koduõppeperega.


*Jagame kogemusi koduõppe praktikast.


*Vestlusringid erinevatel osalejate jaoks päevakajalistel teemadel.

Huvi korral võimalik vestlusring Sille Poolaga lastest ja toortoidust.


*Laste kontsert. Võtke kaasa oma pillid. Võib ka tantsida või muud moodi esineda.


*Koduõppe raamatute ja õppematerjalide näitus. Võtke kaasa raamatuid ja materjale, millest on teil koduõppes abi ja inspiratsiooni olnud. Soovi korral saab raamatuid omavahel laenutada.


*Laste oma tehtu näitus, kunst, käsitöö, muu looming.
Ööbimine: oma telgis või majas põrandal.


Söömine: toitu valmistame ühiselt.


Osalustasu: vastavalt võimalusele 7-30 eur täiskasvanu, lapsed tasuta.


Kaasa võtta:


*toiduaineid ühiselt söögi valmistamiseks (köögivilju, küpsetisi, kuivaineid, morsi materjali...)

*oma toidunõud

*ööbimiseks magamiskotid, telk jms

*ujumistarbed (lähedal on järv)

*raamatuid ja õppematerjale teistele ideede jagamiseks ja soovi korral laenutamiseks. Kasulikud õpikud, ise tehtud töövihikud, koduõppe raamatud, kõik, mis on abiks olnud

*pillid laste kontserdiks

*laste valmistatut näituseks

*võimalusel lastele õues mängimise vahendeidOotame ühendust võtma kedagi, kes oleks valmis lastele vestlusringide ajaks tegevusi korraldama.Registreerumiseks kirjuta ivooglaid(at)gmail.com:

*mitmekesi ja kust tulete

*kas pakute või vajate küüti


Kuidas kohale saab:

Türilt Rapla poole sõites jääb teele üsna varsti (umbes 1/4 teest Raplasse) Käru.

Kärust läheb väiksem tee kaardil ülespoole (Jaama tänav peaks olema, alla jääb Viljandi mnt) läbi Lungu Kädvale. Kädva jääb niipidi tulles vasakut kätt.

Kädval pööra paremale kuivati/saeveski hoovist läbi, vahetult enne karjääri vasakule, talu parklasse.


http://geoportaal.maaamet.ee/ on Eesti kaardid, mida saab suurendada ja vähendada ja väga detailselt vaadata. Kui võtta seal lahti näiteks Maanteeameti kaardirakendus ja panna aadressiotsingusse Tuule, Kädva, siis kaarti vähendades (ülal miinusmärgile ja seejärel kaardile vajutades) näeb ümbritsevaid teid.


Käru peatusse saab rongiga, edasi rattaga.Kohtumiseni! :)