Koduõppe Suveseminar 2011

Järjekordne suvine koduõppehuviliste kokkusaamine on lõppenud. Aitäh kõigile, kes tulid ja selle rõõmsaks sündmuseks tegid!

Pilte saab vaadata https://picasaweb.google.com/116951658964998294616/KoduoppeSuveseminar2011#

 

Olime looduslikult kaunis Taulide Torupillitalus Valgamaal.

 

Alustuseks rääkis Tiia Leis koduõppega seotud ametlikest küsimustest.

Kuna koduõppe korras on jäetud palju tõlgendamisruumi ja siiani leidub koole, kus püütakse nõuda, et kõik toimuks kodus täpselt samamoodi nagu koolis, küsis Tiia Haridus- ja teadusministeeriumist, kuidas korrast ikkagi aru tuleks saada. Saime teada, et IÕK ei ole üldse nii kole koll, kui vahel kardetakse ja võimaldab tegelikult palju paindlikkust.

Individuaalses õppekavas peaks olema kolm osa:

I Pealkiri ja lapse andmed. Näiteks:

pealkiri: Mari Maasika individuaalne õppekava 2011/2012 õppeaastaks

andmed: lapse nimi, kooli nimi, klass, last õpetava vanema nimi, vanema kontakt

 

II Iga plaanitava õppeaine kohta väga lühidalt teemad, mida kavatsetakse käsitleda. Ühe aine kohta maksimaalselt 1 lk, võib ka paari lausega.

 

III Hindamise võimaldamiseks tuleks igas aines välja tuua, mida kavatsetakse õppeperioodi lõpuks saavutada. Näiteks, et laps oskab 1000 piires liita-lahutada. Märkida tuleb ka õpetajad koolis, kes lapse edasijõudmist hindavad. Hindamise meetodid ka. Õpitu näitamiseks võib kasutada õpimappi, videot, fotosid, blogi, vestlust, teste ja muud, milles kokkuleppele jõutakse. Mõttekas on sobivate õppeainete alla märkida ka huviringid, trennid, muusikakool, teatris ja mujal käimised. Kooli poolt hindaval õpetajal on õigus aktsepteerida lapsevanema pandud hindeid. Vanemal või teisel koduõpet läbiviival isikul on õigus kogu hindamise ajal lapse juures olla ja talle uudses olukorras nõu anda. Kui koolis on lubatud lastel klass lõpetada kolmedega, siis ei tähenda ka koduõppel õppekava täitmine seda, et kõigis ainetes peab saama 5+ panna.

 

IÕK võib koostada terveks aastaks, poolaastaks, veerandiks, kuidas keegi soovib. Kokkuvõtvalt hindama peab õpetaja vähemalt kord poolaastas.

Põhimõtteliselt on kõik kokkuleppe küsimus. Oluline on ainult see, et kui alguses lepitakse IÕK-s kokku, mida soovitakse IÕK perioodi lõpuks saavutada, siis see ka saavutatakse. Seega ei maksa eesmärkidega üle pingutada. Pigem võib lõpuks leida, et tehti rohkem, kui et plaanisime palju aga tehtud sai natuke. Koduõppel olev laps ei pea pidevalt klassiga samas kohas olema. Koopia klassi õppekavast ei ole IÕK. IÕK mõte selles ongi, et lähenetakse individuaalselt ja saab kasutada võimalusi, mida koolis 20 lapse ja kellast kellani formaadiga ei ole.


Koduõppel on vanemal õigus kasutada oma tehtud ja leitud materjale. Samuti on õigus koolist saada tasuta kooli õppekava läbimiseks vajalikud õpikud ja töövihikud, kuid ei ole kohustust neid kasutada. Kuidas eesmärgid saavutatakse, on iga õpetaja oma teha. Lapsevanem on koduõppel samamoodi õpetaja nagu kooliõpetaja klassis.

 

IÕK näidiseid kogume siia.

 

Koduõppele jäämise avaldus tuleb esitada kas 20. augustiks või 20. detsembriks, iga aasta uuesti.

 

Viimase paari aastaga on toimunud mõningane langus vanema soovil koduõppel olevate laste hulgas, 97lt 79le.


Haridus- ja teadusministeeriumis võib koduõppe küsimustega pöörduda järgmiste inimeste poole:

Merike Mändla, üldharidusosakonna põhihariduse korralduse peaekspert, merike.mandla(at)hm.ee

– kõik koduõpet puudutav

Maris Ambo, rahandusosakonna finantsekspert üldhariduse valdkonnas, maris.ambo(at)hm.ee – rahandusküsimused

Priit Laanoja, analüüsiosakonna peaanalüütik, priit.laanoja(at)hm.ee – statistika


***


Seekord oli meil külas perekond, kes elab vaheldumisi Iirimaal ja Ameerikas. Pauline Mary Curley koos abikaasa ja kahe tütrega rääkisid oma vabaõppekogemusest ja koduõppeelust mõlemas riigis.

 

Iirimaal käib koduõppe kontroll nii, et inspektor tuleb koju, vestleb perega ja vaatab, kas kodu on sobiv keskkond lapsele õppimiseks. Vaadatakse, et oleks vastutustundlik pere ja paljus on tegemist lihtsalt usalduse küsimusega. Lapse teadmisi ja oskuseid ei hinnata formaalselt. Kui laps tuleb ise oma joonistusi näitama või rääkima, mis ta huvitavat teinud on, siis võib nii olla, aga spetsiaalselt kontrollima ei hakata. Teoreetiliselt peaks inspektor käima iga aasta, aga ressursside vähesuse tõttu piirdutakse vahel ainult esmase külastusega. Iirimaal on koduõppeperedel palju vabadust seetõttu, et neil on põhiseaduses kirjas, et perekond on lapse esmane harija.

 

Mary leidis, et meie kokkutulek oli väga sarnane sellega, kuidas Iirimaal koduõppepered kohtuvad. Iirimaal on samuti koduõpe seotud looduslähedase eluviisi ja kiindumusvanemlusega, kohtutakse vabas vormis ja lapsed on alati ümber jooksmas. Kord aastas on suurem riiklik kokkutulek, kus on sõbralikult koos kõiki erinevaid koduõppelähenemisi kasutavad pered ning tihedamalt on piirkondlikud väikesed kokkusaamised. Ameerikas seevastu on koduõppepered rangelt jagunenud lähenemiste kaupa ja kokkutulekutel käiakse omasugustega. Kuna Ameerikas on koduõpe üsna levinud ja rahvast palju, hõivatakse kohtumiseks sageli terve suur hotell.

 

Mary kinkis meie ühingule raamatu Iiri müütiliste lugudega ja teise Iirimaa tähtsate kõnedega. Neid saab nüüd laenata Tiia kaudu.


Rohkem infot:

http://www.henireland.org – Iirimaa koduõppeperede tugivõrgustik

http://www.naturallifemagazine.com – Mary on selles ajakirjas artikleid avaldanud

 

***


Kati Soon rääkis meile muusikalisest emakeelest ja laulis meiega regilaule ning koduseid tarbelaule. Laulsime hommiku-, õhtu- ja söögivalmistamise laule. Kati lubas saata ka laulusõnad. Kui keegi soovib neid omale, siis võib küsida ivooglaid(at)gmail.com.

 


***


Heli Preismann aitas meil oma loovust avada. Joonistasime kriitidega ja jalgadega, kirjutasime, suhtlesime loovalt. Joonistasime kõik sama pilti, kuid kõigil tuli väga erinev. Mulle väga harva joonistava inimesena tundus, et seekord tuli mul pilt lihtsalt ja hästi välja:) Rohkem infot http://www.kunstiteraapiad.ee/

 

***


Sille Poola rääkis toortoidust ja sellega seonduvatest teadusleidudest. Maitsesime tema tehtud müslit, suvikõrvitsaspagette ja tomatikastet. Küsimusi ja arutelu jätkus palju. Rohkem infot http://www.paikesetoit.ee

 

***


Juttu jätkus kauemaks igas ringis ja igal teemal. Ka pakutud pauside ajal räägiti ikka edasi koduõppest ja toidust, lisaks üldistele ringidele tekkisid väiksemad vestlusringid. Teise päeva hommikul tegime koos järve ääres joogat. Liis Luik tantsis lastega järve ääres. Päike küttis ja järv oli pidevalt ujujaid täis. Enne lahkumist teisel päeval õpetas Mary meile veel Iiri rahvatantse.

 

Järgmiseks on tulemas koduõppe talvepäev. Eeldatavasti toimub see jaanuaris talvisel koolivaheajal ja loodetavasti Viljandis. Talvel tuleb juttu õpimapi koostamisest. Soetasime Mary käest Koduõppe Keskusele raamatud, kus on toodud juhised koolis käsitletava materjali kodukeskkonda ümberarvestamiseks ja kodus toimuva seostamiseks koolis käsitletavaga. Sellest saame siis lähemalt rääkida. Samuti tuleb talvel jälle midagi tantsulist. Kui teil on veel ideid, mida talvel teha võiks, siis kirjutage ivooglaid(at)gmail.com.

 

Rõõmsa taaskohtumiseni!

 

***

Eelinfo oli selline:

Koduõppe Suveseminar 2011


toimub 21.-22. juulil Valgamaal Põdrala vallas Riidaja külas Taulide Torupillitalus. Palume tähele panna, et erinevalt varasematest aastatest ei toimu kokkusaamine nädalavahetusel, vaid tegemist on neljapäeva ja reedega.

Asukoha kaart: http://www.torupillitalu.ee/asukoht.htm

Registreerumiseks kirjutage ivooglaid (ät) gmail.com hiljemalt 12. juuliks.

 

Talu asub järve ääres, soovi korral võtke kaasa ujumistarbed.

Praegune kava, mis võib veel muutuda ja täieneda, on järgnev: 
 
 
 
Neljapäev, 21.07

11.00 Sissejuhatus, Ingrid Vooglaid 

11.05 Koduõppe hetkeolukord Eestis, Tiia Leis


11.35-14.00 tutvumine ja koduõppe aasta kogemuste jagamine (2h25min)


14.00-14.40 lõuna (40min)


14.40-16.40 räägime vabaõppe kogemustest (2h) (2 välismaa peret on lubanud tulla oma vabaõppe kogemusest rääkima. Kui mõni pere ei saa tulla, siis on meil võimalik ise vabaõppest ettekandeid teha)


16.40-17.40 muusika Kati Soon` e juhendamisel (1h)


17.40-18.20 ühiselt kaetud õhtusöök (40min) grillimisega, siia võib kaasa võtta küpsetisi ja oma kasvatatud köögivilju jms


18.20-20.00 vabakava (1h40min) (kus igaüks saab esineda või näidata oma tehtut)


20.00-ööni vaba vestlusring südamel olevate küsimustega

 
Reede, 22.07

7.30-8.00 Hommikul võiks joogat ka teha koos:)


8.00-9.00 hommikusöök (1h, vastavalt ärkamisele, kes ei teinud joogat)


9.00-11.00 vabaõppe teemad jätkuvad (2h)


11.00-11.15 paus


11.15-12.45 loovustreening (1,5h) vaata lähemalt tutvustust

12.45-13.30 lõuna (45min)


13.30-15.30 vestlusring veel üleval olevate küsimuste jaoks (2h)

15.30-17.00 Sille Poola räägib toortoidust ja vast teeme ka praktiliselt midagi (1,5h)

 

Lisaks juhendab Liis Luik laste liikumist. Täpne aeg on veel selgumisel.

 

Esimese õhtu õhtusöögi paneme kokku osalejate toodud toitudest. Oodatud on küpsetised, köögiviljad, puuviljad, grillmaterjal ja kõik muu söödav. Õhtusöögi jaoks palume kaasa võtta ka oma nõud.

Osalustasu on vastavalt võimalusele täiskasvanu kohta 5 eur (78 kr) - 30 eur (469,4 kr) ja lastele tasuta. Osalustasule lisandub toiduraha ja kohapeal ööbimise hind. Ööbida on võimalik telgis, toas või oma madratsiga katuse all. Tuba tuleb soovijatel ise broneerida info@torupillitalu.ee. Osalustasudest katame koha rendi ja esinejate sõidukulud.

Ööbimise ja toidu kulud on järgnevad:

Ühe inimese koht telgis (sisaldab hommikusööki, pesemisvõimalused majas)     6.- 
Ühe inimese majutus toas hommikusöögiga                                               15.-
Lõunasöök (supp, magustoit, jook)                                                                  4.-
Lisaks on võimalik oma madratsitega ööbida puhkemaja suurtes katusealustes.


Osalustasu saab maksta MTÜ Eesti Koduõppe Keskus arvele 221035885493 ja kohapeal. 

 

Seda infot võib jagada kõigiga, kes võivad huvitatud olla.

Rõõmsa kohtumiseni!